Kvalifikacije za SP: Zgoditkom Pašalića Hrvatska savladala Cipar s 1:0

Hrvatska nogometna reprezentacija u susretu je 2. kola skupine H kvalifikacija za odlazak na Svjetsko prvenstvo 2022. godine ostvarila prvu pobjedu svladavši u Rijeci Cipar s minimalnih 1-0 (1-0).

Fenix-magazin/SIM

Strijelac jedinog pogotka bio je Mario Pašalić u 40. minuti.

Hrvatska je do pobjede protiv slabog Cipra stigla bez velike igre i uz samo jedan pogodak. Ponovno su izabranici Zlatka Dalića pokazali niz slabosti kada su suočeni sa suparnikom koji je orijentiran isključivo na obranu svog gola.

Luka Modrić u utakmici protiv Cipra

Nije pomogla niti promjena formacije u odnosu na dvoboj protiv Slovenije u jubljani prije tri dana, umjesto četvorice veznjaka postavljenih u romb Hrvatska se vratila igri s četvoricom igrača u liniji, a niti čak četiri promjene u početnih 11. Tako su Vidu, Kovačića, Vlašića i Kramarića u početnom sastavu zamijenili su Ćaleta-Car, Pašalić, Brekalo i Budimir.

Hrvatska je od samoga početka imala inicijativu, ali prvu veliku prijetnju stvorila je tek u 23. minuti kada se Budimir izborio za jednu loptu na desnoj strani, uposlio Brekala koji je uputio upotrebljivu prizemnu loptu na rub kaznenog prostora, ali tamo je Perišić zasmetao Modriću, odnio mu loptu s čistog udarca te ju gurnuo na 20-ak metara za natrčalog Brozovića, no pokušaj Interova veznjaka prohujao je pored gola.

Mario Pašalić u skoku u utakmici protiv Cipra

Mnogo bolju priliku imao je Pašalić u 30. minuti, Vrsaljko je povukao po desnoj strani i poslao odličan centaršut na drugu vratnicu gdje je natrčao pašalić, ali je s tri metra glavom prebacio vrata.

Ipak, veznjak Atalante je 10 inuta potom iskoristio veliku pogrešku gostujućeg stopera Soterioua koji je glavom pokušao vratiti loptu svom vrataru, ali tu loptu je presjekao Pašalić i također glavom s pet metara zatresao mrežu.

Iako se u drugom poluvremenu očekivalo kako će Cipar zaigrati otvorenije i ostaviti više prostora za hrvatske napadače, to se nije dogodilo. Gosti su i dalje čekali pred svojim vratima, a Hrvatska je većim tijekom dvoboja bezidejno kružila oko njihove zone. I kada bi se hrvatski bočni igrači, poglavito Juranović, ubacili iza svojih čuvara, napadači nisu znali uputiti kvalitetan udarac.

S druge strane, Ciprani su prvi udarac prema Livakoviću uputili tek u 62. minuti, no pokušaj Kyriakoua sa 20-ak metara hrvatski je vratar lako uhvatio.

Do kraja dvoboja Hrvatska se više ograničila na čuvanje minimalnog vodstva i sprečavanje bilo kakve opasne situacije pred vlastitim vratima.

Josip Brekalo u napadu u utakmici protiv Cipra

Ovom pobjedom Hrvatska se bodovno poravnala sa Slovenijom na drugom mjestu ljestvice s tri boda, tri manje od vodeće Rusije koja je ranije u subotu u Sočiju svladala Sloveniju sa 2-1 (2-1). Cipar je peti s jednim bodom, koliko ima i četvrta Slovačka koja će od 20.45 sati u Trnavi ugostiti posljednjeplasiranu Maltu koja je jedina bez bodova u ovoj skupini.

U utorak su na programu susreti 3. kola u kojima će igrati Hrvatska – Malta, Slovačka – Rusija i Cipar – Slovenija.

HRVATSKA – CIPAR 1-0