Hrvatska ima prvo olimpijsko zlato! Senzacionalna djevojka iz Knina Matea Jelić u fantastičnom meču nakon ludog preokreta ispisala povijest

Tekvondašica Matea Jelić napravila je pravo malo čudo na Olimpijskim igrama u Tokiju osiguravši službeno prvu medalju za Hrvatsku. Lako je stigla do finala kategorije do 67 kilograma te se u sjajnom i neizvjesnom meču obračunala s Lauren Williams, Britankom koju je čudesnim preokretom u završnici dobila 25:21 za zlato i najveći uspjeh hrvatskog tekvandoa u povijesti

Nakon što je 23-godišnja Kninjanka Matea Jelić – inače članica splitskog TK Marjana – u polufinalu svladala Amerikanku Paige McPherson bilo je jasno da Hrvatska ima najmanje osvojenu srebrnu medalju. A onda su uslijedili finale i borba za zlato!

Prvu rundu dobila je Williams 5:4, a nakon dvije runde sjajne borbe rezultat je bio 10:10. Na kraju meča bilo je neizvjesno jer je Britanka vodila, ali Jelić je čudesnim preokretom u posljednjim sekundama slavila 25:21. Naime sve do 15. sekunde prije kraja bilo je 21-15 za Williams, a onda je Jelić s tri udarca nogom u glavu uspjela doći do preokreta i senzacionalnog uspjeha. Hrvatska ima prvo olimpijsko zlato u Tokiju!

Inače, ovo je bio dvoboj dviju zadnjih europskih prvakinja u ovoj kategoriji – Jelić je bila zlatna u Sofiji ove godine, a Williams prije tri godine u Kazanu.

Dodajmo da je ovo ukupno peta medalja za Hrvatsku u tekvondou, nakon bronci Sandre Šarić i Martine Zubčić u Pekingu te Lucije Zaninović u Londonu i naravno današnje bronce Tonija Kanaeta.

Nakon ove zlatne olimpijske medalje u rodnom Kninu sprema joj se doček za pamćenje.

Matea Jelić i Lauren Williams

Iza nje su najteže pripreme u karijeri

Jelić ima samo 23 godine, no iza nje je niz medalja na velikim natjecanjima. Aktualna je europska prvakinja, bila je i svjetska juniorska prvakinja, osvojila je zlato i na Mediteranskim igrama, te slavila na Grand Prix turnirima.

Kako je priznala iza nje su bile najteže pripreme u karijeri. Trenirala je četiri puta dnevno. Čak je promijenila telefonski broj kako bi se izolirala i maksimalno koncentrirala za Tokio.

Mlada Kninjanka je ovim rezultatom naplatila sve poraze u posljednjim sekundama u karijeri, te niz ozljeda koje su je pratile.

Naime, na europskom prvenstvu u Kazanju (2018), te svjetskim prvenstvima u korejskom Mujuu (2017) i Manchesteru (2019) gubila je borbe za odličja u zadnjim sekundama.

Iza nje je i drama s hrvatskog juniorskog prvenstva 2013. u Rijeci kada je doživjela tešku ozljedu. Naime, završila je u bolnici gdje su joj ustanovili unutarnje krvarenje zbog čega je završila na dvije operacije. Nakon toga je uslijedio višemjesečni oporavak u kojem je skoro izgubila nadu za sportom.

No već iduće godine je postala svjetska juniorska prvakinja najavivši blistavu karijeru koju je potvrdila olimpijskim zlatom u Tokiju.