Legendarni Pierluigi Collina potvrdio je ono o čemu se do sada samo nagađalo: Nakon ove odluke nogomet više neće biti isti…

Pierluigi Collina (62) jedan je od najpoznatijih nogometnih sudaca svih vremena, a danas je šef sudačke organizacije unutar Fife. Legendarni je talijanski djelitelj pravde sada najavio promjene koje će stupiti na snagu uoči Svjetskog prvenstva u Kataru krajem godine

‘Danas je prihvaćeno da je dobro kada utakmica ima oko 60 minuta efektivne igre. Mi u Fifi ćemo sucima za Svjetsko prvenstvo sugerirati kako da nadoknade izgubljeno vrijeme, ali za postignute golove. Ako se u jednom poluvremenu daju tri gola, prosječno slavlje traje minutu i pol, odnosno pet minuta slavlja i pet minuta u kojima se ne igra nogomet. Ako želimo biti precizniji, morat ćemo se pripremiti za vremensku nadoknadu i od po devet, deset minuta’, rekao je Pierluigi Collina (62).

O ovoj se preporuci sucima do sada samo ‘šuškalo’, a sada je jasno da ćemo na SP-u u Kataru krajem ove godine gledati puno više efektivne igre.

‘Ako pogledate statistiku, vidjet ćete da neke momčadi igraju efektivno 52 minute, druge 43 minute, a treće 58 minuta. Ako se sve zbroji tijekom jedne ligaške sezone, razlike postaju velike. Druga stvar koju treba uzeti u obzir je da navijači i na stadionu i u blizini TV ekrana svojim novcem plaćaju gledanje nogometne utakmice od 90 minuta, ali ponekad vide po 44-45 minuta igre. Pola cijene karte ide na vrijeme neaktivnosti. Većina vremena se troši na izvođenje auta ili gol-aut’, analizirao je Collina te najavio promjene:

‘Te stvari su jako važne za nogomet, ali osam ili devet minuta izgubljenih za izvođenje auta i još toliko za gol-aut. Zato je prije 30 godina donesena odluka da igrač ne može namjerno nogom vratiti loptu golmanu da je on uzme u ruke. Jer stvarno nema ničeg spektakularnog u lopti u rukama golmana. A i tada se mislilo da ’nogomet više nikad neće biti isti’. A to je pravilo dovelo do toga da je nogomet postao zanimljiviji. I sad ćemo napraviti nešto slično…’