DINAMO SRUŠIO ENGLEZE, KAKVA SENZACIJA! Čudesni Oršić šokirao Chelsea, sjajna pobjeda Modrih u Ligi prvaka

Nogometaši zagrebačkog Dinama 1-0 (1-0) pobjedom protiv Chelseaja u Maksimiru započeli su svoj nastup u skupini E Lige prvaka.

Strijelac jedinog gola bio je Mislav Oršić u 13. minuti.

Bio je to ujedno i prvi pogodak u ovosezonskom izdanju Lige prvaka.

Opet pali Englezi

Očekivano, Chelsea je dominirao posjedom lopte od samoga starta, a u prvih 10-ak minuta londonski je sastav stvorio dvije izgledne prilike pred vratima Dinama, no bez konkretne završnice. Najoasnije je bilo u 9. minuti kada je Havertz prošao po lijevom krilu i poslao prizemnu loptu u peterac, ali ona je bila prebrza za njegove kolege u napadu.

Dinamo je poveo u 13. minuti nakon akcije u tri poteza. Ljubičić je ispucao loptu iz svog kaznenog prostora prema Petkoviću koji ju je glavom spustio u for za Oršića koji je krenuo u sprint sa svoje polovice igrališta, s loptom u nogama pretrčao Fofanu, a kada je ušao u suparnički 16-erac sjajno je potkopao loptu i prevario Kepu.

I nakon Dinamova gola nastavila se jalova dominacija Chelseaja, ali što je prvo poluvrijeme odmicalo to je Dinamo bio hrabriji i sve češće gostovao na suparničkoj polovici. Iz jednog takvo izleta stvorila se u 30. minuti i prilika za šut Ademija sa 20-ak metara kojega je obranio Kepa.

Trener Chelseaja Thomas Tuchel na poluvremenu je iz igre izvadio kapetana Azpilicuetu i uveo Marokanca Ziyecha. Tom promjenom više prostora je na lijevom krilu dobio Chilwell, no Chelsea i dalje nije uspijevao “probiti” obranu Dinama. Štoviše, hrvatski je prvak bio vrlo blizu povećanju vodstva u 56. minuti kada je udarac Ristovskog sa 25 metara Kepa krajnjim naporom odbio u gredu.

Pokušao je Tuchel potom s još zamjena, pa su u 59. minuti iz igre izašli i hrvatski reprezentativac Mateo Kovačić te najnovije pojačanje Aubameyang, u 71. minuti Chilwell, a u 75. i Sterling, na terenu su stupili Jorginho, Broja, Cucurella i Pulišić, dok je trener Dinama Ante Čačić sve svoje zamjene ostavio za završnicu i tako dodatno umrtvio ionako ne odveć jak ritam utakmice.

Najbliže poravnanju Chelsea je bio u 86. minuti, no prvo je udarac Jamesa zaustavila vratnica, da bi u nastavku akcije sa 10-ak metara pokušao i Pulišić, a njegov udarac obranio je Livaković.

Dinamo će u 2. kolu za osam dana gostovati kod Milana dok će Chelsea ugostiti RB Salzburg.

DINAMO – CHELSEA 1:0

DINAMO: Livaković – Moharrami, Ristovski, J. Šutalo, Perić, Ljubičić – Mišić, Ivanušec, Ademi – Petković, Oršić

CHELSEA: Arrizabalaga – Chalobah, Fofana, Koulibaly – Azpilicueta, Kovačić, Jorginho, Chilwell – Ziyech, Havertz, Broja

Ako napišemo da je Chelsea samo ovog ljeta istresao gotovo 300 milijuna eura na pojačanja, dovoljno smo napisali. I baš zato će nogometaši Dinama igrati opušteno, rasterećeni nekog rezultatskog imperativa, a takvi su najopasniji.

Na rasprodanom Maksimiru gost je čuvena londonska momčad, čiji dres novi i Mateo Kovačić već nekoliko sezona u nizu. Igrači Dinama tako će zaigrati osmi put u skupinima Lige prvaka, a do sada nijednom nisu prošli dalje.

Modri će svoj osmi nastup u grupnoj fazi Lige prvaka otvoriti od 18:45 na stadionu Maksimiru protiv londonskog Chelseaja. U drugom kolu će Dinamo gostovati kod talijanskog prvaka Milana 14. rujna, a prvi dio grupne faze će zaključiti 5. listopada gostovanjem kod austrijskog prvaka Salzburga.

Favoriti su već padali na Maksimiru

Statistika? Dinamo je do sada u elitnom društvu odigrao 42 utakmice, ostvarivši pet pobjeda, sedam remija i 30 poraza uz 32-95 razliku pogodaka. Modri su bili najuspješniji u svom prvom nastupu u grupnoj fazi elitnog natjecanja Starog kontinenta. U sezoni 1998./1999. Dinamo je osvojio drugo mjesto u skupini s tri boda manje od pobjednika skupine, grčkog Olympiakosa.

U tadašnjem sustavu natjecanja samo su pobjednici skupina izborili plasman u četvrtfinale uz dvije najbolje drugoplasirane ekipe, a Dinamo je bio najlošiji od šest drugoplasiranih ekipa. Dinamo je te sezone pobijedio Porto u Zagrebu s 3:1 te Ajax u Amsterdamu (1:0), a kod kuće je remizirao s Ajaxom (0:0) i protiv Olympiakosa u zadnjem kolu s 1:1. Zlatko Kranjčar je dobio otkaz poslije jednog osvojenog boda u prva tri kola u skupini, a umjesto njega momčad je preuzeo Velimir Zajec.

No vratimo se mi u 2022. godinu, Chelsea je novi ispit za nogometaše Dinama, sigurno dodatnih motiva im neće trebati. Svi znamo kako je Tottenham prošao, imaju vjeru…