HRVATSKA SRUŠILA DANSKU! ‘Bomba’ je uznemirila Maksimir, ali odgovor Vatrenih bio je čudesan

Hrvatska je svladala Dansku, Vatreni su došli do 2:1 na Maksimiru i približili su se završnom turniru europske Lige nacija! Utakmica koja je donijela tvrdo prvo i otvorenije drugo poluvrijeme završena je slavljem momčadi Zlatka Dalića koja u nedjelju ide u Beč, na utakmicu protiv Austrije, željna potvrde prvog mjesta koje vodi na veliku završnicu u lipnju sljedeće godine.

Za Hrvatsku su zabili Borna Sosa u 49. i Lovro Majer u 79. minuti, a jedini strijelac za Dance bio je Christian Eriksen, koji je u 77. pogodio za privremeno gostujuće izjednačenje. Srećom za Vatrene, tih 1:1 nije trajalo dugo.

Slijedi pogled prema Beču, gdje će Hrvatska u nedjelju s početkom u 20:45 sati tražiti novi veliki uspjeh.

Prvo poluvrijeme na Maksimiru nije donijelo puno akcije pred golovima, ali ipak je bilo i nekoliko ‘iskri’ koje su mogle završiti promjenom rezultata. Na strani Vatrenih, sve je krenulo udarcem glavom Josipa Šutala pokraj gola već u drugoj minuti, a kasnije, u sličnoj situaciji bio je i Joško Gvardiol, s jednakim rezultatom za Hrvatsku.

Mladi stoper pucao je glavom u 26. minuti, također pokraj gola, bez potrebe za reakcijom Kaspera Schmeichela. Bilo je to u razdoblju utakmice koje je pripalo Vatrenima, a nedugo nakon toga, počeli su prijetiti i Danci koji su imali najopasniju priliku na bilo kojoj strani u prvom poluvremenu.

Opasnost za hrvatski gol stigla je u 34. minuti, kada je Joakim Maehle bio u naletu po lijevoj strani. Srećom za Vatrene, Danca je odličnom reakcijom ‘razoružao’ Dominik Livaković koji se pobrinuo da na semaforu ostane 0:0.

U završnici prvog poluvremena, Livakoviću je udarcem izvan kaznenog prostora zaprijetio Christian Eriksen, a golman Vatrenih tada je odbio loptu nakon Eriksenovog udarca koji je bio prilično jak – ali ne i dovoljno precizan za Dance.

Nakon prvog poluvremena koji je donio nešto dobrog i puno opreza s obje strane, drugi dio počeo je sjajno za Vatrene. Borna Sosa je u 49. minuti doveo Hrvatsku u vodstvo sjajnim, preciznim udarcem nakon što mu je lopta došla na vanjski šut iz gužve u kaznenom prostoru.

U nastavku drugog dijela stiglo je još nekoliko prijetnji Vatrenih prije nego su počeli padati novi golovi. Prvo se dogodio šok za Hrvatsku nakon što je u 77. minuti Christian Eriksen udarčinom izvana izjednačio za Dansku, ne dajući Livakoviću puno šansi da to obrani, a potom, Vatreni su se ubrzo veselili zaslugom Lovre Majera tek što je ušao u igru.

Nakon što ga je Zlatko Dalić uveo umjesto Matea Kovačića, Majer je pogodio preciznim udarcem malo izvan kaznenog prostora, a kako se pokazalo, bilo je to dovoljno za veliko hrvatsko slavlje do kojeg je došlo nakon završnog pritiska gostujuće momčadi.

Bila je to još jedna lijepa večer s Vatrenima, a u nedjelju u Beču dolazi prilika za još jednu, u borbi za ‘Final Four’ Lige nacija!

Hrvatska – Danska 2:1

90’+4 – Završena je utakmica na Maksimiru, Hrvatska slavi, bravo Vatreni!

90’+2 – Ušli smo u sudačku nadoknadu, a u njoj, opasni napad Danaca završen je s loptom koja je išla samo usporedno s hrvatskim golom, sreća za Vatrene…

86′ – Livaković je bio na neugodnom iskušenju nakon što je Eriksenov udarac bio skrenut u bloku, ali golman Vatrenih uspio se prilagoditi i pokupiti loptu u opasnoj situaciji za Hrvatsku.

79′ – Majer je u 77. minuti zamijenio Kovačića, a nedugo potom je zabio za 2:1 – sjajno je pogodio malo izvan kaznenog prostora, bravo za 24-godišnjeg aduta Rennesa i Vatrenih!

79′ – GOOOOOL! Lovro Majer vratio je Hrvatsku u vodstvo!

77′ – Bila je to udarčina danske ‘desetke’, baš prekrasan gol, Dominik Livaković ostao je nemoćan.

77′ – GOL! Christian Eriksen zabio je za dansko izjednačenje!

71′ – Zlatko Dalić obavio je tri izmjene. U igri su Petković, Oršić i Vlašić, a svoj večerašnji nastup završili su Kramarić, Perišić i Pašalić.

70′ – Kovačić je nakon lijepog prodora ušao u kazneni prostor, pucao je s oko 10-11 metara, ali pokraj gola – bilo je to jako opasno, Danska je prošla sretno!

68′ – Skov Olsen je ubacio zdesna, a Hoejlund nije došao do lopte u skoku, sreća za Vatrene.

66′ – Opasni udarac Luke Modrića, pucao je iz okreta nakon suradnje s Perišićem, ali bilo je to previše blizu Schmeichelu koji je odbio loptu!

64′ – Danski izbornik Kasper Hjulmand je nakon sat vremena i kod zaostatka svoje momčadi reagirao s tri izmjene. Ušli su Kristensen, Hoejlund i Damsgaard, a izašli Wass, Delaney i Braithwaite.

57′ – Lijepa šansa za Vatrene – Kjaer je skrivio prekršaj nad Modrićem malo izvan 16-erca, stigao je slobodni udarac za Hrvatsku malo s desne strane, a Perišićev snažni šut otišao je pokraj gola!

49′ – Bila je to odlična realizacija lijevog beka Vatrenih nakon što je Hrvatska imala korner i zaprijetila je po lijevoj strani. Nakon što se lopta iz gužve u kaznenom prostoru odbila do Sose, sve je napravio na način da Schmeichel tu nije mogao ništa!

49′ – Sosa je sjajnim, preciznim udarcem malo izvan 16-erca donio Hrvatskoj 1:0!

49′ – GOOOOOL! Hrvatska vodi, zabio je Borna Sosa!

46′ – Ušli smo u drugih 45 minuta na maksimirskom travnjaku.

45′ – Završeno je prvo poluvrijeme, nije bilo nadoknade.

44′ – Akcija Modrića i Juranovića završena je Juranovićevim centaršutem koji je završio u Schmeichelovim rukama.

39′ – Novo iskušenje za Livakovića – pucao je Christian Eriksen, udarac je bio jak, ali golman Vatrenih bio je na mjestu i odbio je loptu!

34′ – Velika prijetnja Danaca, bravo za reakciju Dominika Livakovića! Maehle je došao do šanse na lijevoj strani napada gostiju, no Livaković je pokupio loptu nakon dobrog izlaska.

32′ – Lopta je pogodila Wassa u ruku na rubu kaznenog prostora, ali nije bilo reakcije talijanske sudačke ekipe koju predvodi Davide Massa. Wass je imao ruke uz tijelo u bloku, igralo se dalje.

26′ – Opet je Hrvatska zaprijetila udarcem glavom – nakon kornera i kraće akcije, Joško Gvardiol je pucao pokraj gola. Slična situacija kao i ona prva kada je glavom pokušao Josip Šutalo, ni ovo nije ušlo, šteta za Vatrene…

26′ – Kjaer je izbacio ispred Kovačića na lijevoj strani kaznenog prostora, Vatreni imaju novi korner.

23′ – Zaprijetila je i Danska – Wass je pucao izvan 16-erca, s oko 20 metara, otišlo je iznad gola.

19′ – Još jedan centaršut Vatrenih, ovog puta s desne strane na kojoj je povukao Josip Juranović, ali Schmeichel nije imao problema. Ubacivanja su za sada glavna stvar, ali iz njih je stigao samo jedan konkretni udarac, sa Šutalovim pokušajem glavom pokraj gola.

17′ – Najveća prijetnja Hrvatske za sada, ali opet je sve zaustavila danska obrana! Bila je to lijepa akcija koja je donijela prijetnju s lijeve strane, no gosti su uspjeli odbiti loptu nakon centaršuta koji je otišao u peterac.

15′ – Prodor Luke Modrića po lijevoj strani stao je u danskom bloku, a nakon toga, u akciji Danaca na drugoj strani, Gvardiol je izbio loptu u korner.

12′ – Prvi opasniji napad Danaca završen je centaršutem i dobrom reakcijom obrane Vatrenih. Nitko od gostiju nije mogao do lopte, a na drugoj strani, dok je lopta pod hrvatskom kontrolom, Danci organizirano stoje u svim linijama.

6′ – Hrvatska nastavlja napadati. Brozović je pucao neprecizno izvana, a potom, nakon ‘udara’ po lijevom krilu, Schmeichel je bez problema uhvatio centaršut koji je išao prema njemu.

2′ – Nakon tog kornera, u nastavku akcije, Josip Šutalo je iz blizine glavom pucao pokraj gola. Šteta, ali početak je obećavajuć.

2′ – Luka Modrić lijepo se probio po desnoj strani i izborio je korner.

1′ – Počeo je susret na Maksimiru!

Uoči početka utakmice, s videom na semaforu i prigodnim poklonima od Vatrenih se oprostio Šime Vrsaljko, koji je nedavno objavio kraj reprezentativne karijere. Vrsaljku su krenule i suze, bio je to emotivan oproštaj.

Prvih 11 Hrvatske:
Livaković – Juranović, Josip Šutalo, Gvardiol, Sosa – Modrić, Brozović, Kovačić – Pašalić, Kramarić, Perišić.

Prvih 11 Danske:
Schmeichel – Andersen, Christensen, Kjaer, Maehle – Wass, Delaney, Hojbjerg – Eriksen, Skov Olsen – Braithwaite.

Novi izazov za Vatrene

Hrvatska je pred svojim novim izazovom u europskoj Ligi nacija. Vatrene čeka susret s Danskom u utakmici velike težine u borbi za odlazak na završni turnir ovog natjecanja, a s takvim ulogom, Zlatko Dalić odabrao je momčad s jednim iznenađenjem za goste, onim u vrhu napada.

Dalić nije u prvih 11 smjestio Brunu Petkovića iako je povratnik u reprezentaciju za to bio u igri nakon podizanja forme u dresu Dinama. Umjesto toga, igra Andrej Kramarić koji će imati podršku Marija Pašalića i Ivana Perišića na krilima.

Ide se na napad na prvo mjesto u grupi.

‘Želimo iskoristiti priliku’

U najavi utakmice, kapetan Vatrenih Luka Modrić prisjetio se puta kojim je Hrvatska prošla u lipanjskom prvom dijelu ovog natjecanja.

‘Liga nacija nije za nas uvijek išla u dobrom smjeru, nismo dobro krenuli porazom od Austrije, ali vratili smo se u normalu i pokazali smo da smo odlična ekipa. Svaka utakmica je za nas važna, želimo dati maksimum. U zadnje tri smo bili kompaktni, što se od nas očekuje, u prilici smo otići na Final Four, to želimo iskoristiti, bila bi to velika stvar za hrvatski nogomet. Igramo protiv jedne od najboljih ekipa zadnjih godina, neće biti lako. Veselimo se utakmici, nakon dugo vremena igramo u Zagrebu, očekujem dobru atmosferu, igru i naš dobar rezultat’, rekao je Modrić.

Na gostujućoj strani, izbornik Danaca Kasper Hjulmand pohvalio je kvalitetu koju Hrvatska ima.

‘Očekuje nas jedna od najboljih ekipa na svijetu, imamo veliki respekt prema hrvatskoj reprezentaciji. Međutim, sve ćemo učiniti kako bi ostvarili rezultat koji želimo. Osvajanje prvog mjesta bila bi velika stvar za danski nogomet’, rekao je Hjulmand uoči utakmice u kojoj je ulog jako velik.