REAKCIJE AUSTRIJSKIH MEDIJA: Čestitke Hrvatskoj i divljenje Modriću, uz opasku kako se je poraz Austrije mogao spriječiti

“ Unatoč jakih 60 minuta: Austrija izgubila protiv Hrvatske 1:3”, “Dvostrukim pogotkom Hrvati šokirali ÖFB tim”, Austrija ispala iz Lige nacija”, ÖFB tim ispao-Hrvatska slavi revanš za 3:0”, “Nestala prva Rangnichijeva čarolija”, “Ispadanje zapečaćeno: Austrija izgubila utakmicu kod kuće protiv Hrvatske”, “Poraz koji se je mogao spriječiti: 1:3! Hrvati dvostrukim pogotkom okončali pobjednički san Austrije”, “Hrvati jači u drugom poluvrijemenu”, “Bilo je pravo zadovoljstvo gledati Modrića, samo su neki od naslova i nadnaslova u nedjelju navečer u austrijskim medijima, koji čestitaju Hrvatskoj na pobjedi nad Austrijom u Beču, na prvom mjestu u skupini i plasmanu u završnicu Lige nacija.

Iz Beča piše Snježana Herek:

Uz opasku kako je Austrija prokockala svoje šanse, posebice u prvom poluvremenu, a u drugom je izmjenama presudne trojke- Marka Arnautovića, Christophera Trimmela i Stefana Poscha “zeznuo stvar”, nakon čega su Hrvati u samo tri minute postigli čak dva gola, koja su odlučila utakmicu. Stoga Austrija sada mora napustiti elitnu A1 skupinu Lige nacija, što ne samo igrače nego i austrijske poklike sporta izuzetno boli.

Ono što je bilo zajedničko svim medijima je da ističu nezaboravnu, fantastičnu atmosfera na Happel stadionu gdje je oko 47.700 grla, među kojima preko 20 tisuća hrvatskih, frenetičnim skandiranjem i glasnim bodrenjem, a ponekad i zvižducima protivničkim igračima ili sucu-vodila naše nogometaše do još jedne važne povijesne međunarodne pobjede.

“Bilo je pravo zadovoljstvo gledati Modrića na njegovom poslu. U svakoj situaciji ovaj velemajstor u igri pronađe neko razigrano, elegantno rješenje “, piše austrijski dnevni list Kurier. Ističe kako su se dvojica kolega iz Real Madrida, Luka Modrić i David Alaba, koji su inače specijalisti za dupli pas, u Beču srdačno pozdravili. I to ne samo kao kapiteni dviju nogometnih reprezentacija. List na kraju rezimira kako je “Austrija u završnici izgubila duel s vice prvakom svijeta”, a da su Hrvati pokazali svoju “veliku klasu”. Austrijska televizija ORF tvrdi da su “Austrijanci bili u prvom poluvremenu znatno bliži drugom golu nego Hrvati”. Dodaje kako su se dueli igrali “na razini očiju”, a utakmicu su odlučili dva gola postignuta jedan za drugim u 69. i 72. minuti utakmice. Naravno uz pohvale za snalažljive i učinkovite hrvatske igrače Livaju i Lovrena.

Dnevni list Die Presse oštro kritizira “eklatantnu grešku” austrijskog izbornika koji je u drugom poluvremenu izmjenom trojice odlučujućih igrača doprinio porazu Austrijske nogometne reprezentacije. I time odagnalo čaroliju ostanka Austrijanaca u elitnoj skupini Lige nacija. Isti izvor konstatira kako je to več “treći uzastopni poraz izbornika Ralfa Rangnicka”.
Kronen Zeitung navodi kako se je poraz Austrije mogao spriječiti, da su igrači iskoristili nekoliko “zicera”, a izbornik odustao od izmjene najučinkovitije trojke.

Tabloid Heute tvrdi da je ta izmjena “promijenila ritam igre”, ali u negativnom kontekstu. Dodaje da “ako se ne iskoriste šanse, onda si prisiljen na defanzivu”, koja je Austrijance koštala ispadanja iz Lige nacija.
Kapetan Austrijske nogometne reprezentacije Alaba je za ORF nakon utakmice rekao kako njegova momčad nije iskoristila stvorene šance, što je razlog neuspjeha.

“Ne treba se izgovarati na razne formacije i izmjene, nego na našu igru, iz svega izvuči pouku i nastaviti dalje”, poručio je Alaba napomenuvši kako su Hrvati “svjetska klasa” i “rutiniranija momčad”.
Izbornik Austrijske nogometne reprezentacije Ralf Rangnick je za televiziju Org rekao kako je njegova momčad 60 minuta odlično igrala, ali da nije iskoristila “dvije ogromne šanse”

“Razočaran sam rezultatom, izmjena nije ništa pomogla, nakon toga smo bili još slabiji. To ne bi više ponovio. Ali nakon utakmice lako je biti pametan”, istakao je Rangnick. Aludirajući na Marka Arnautovića dodao je kako Austrija u presudnim trenucima “od dva zicera nije niti jednog iskoristila”. Svoju odluku o izmjeni trojice igrača istovremeno opravdavao je kako je htio u sredinu terena “unijeti svježu krv”. Ili kako to mediji komentiraju: “eksperimentiranjem neiskusnima” doprinio porazu Austrije.

Kako izvještava austrijski dnevni tabloid Österreich Nogometnoj reprezentaciji Austrije “palčeve” da pobjede Hrvatsku držao je i austrijski predsjednik Alexander Van der Bellen. Van der Bellen je kako piše isti izvor, prije utakmice obukao dres austrijskog nogometnog tima s brojem 22, pozirajući medijima. Tim je potezom potpore prvi čovjek u državi postao 12. igrač domaćeg tima u okršaju s Hrvatskom na bečkom Happel stadionu, navodi Österreich. No, očito ni to nije omelo Hrvatsku da sruši Austriju s 3:1.