HRVATSKA U OSMINI FINALA SVJETSKOG PRVENSTVA! Velika drama, poništen penal za Hrvate i vratnica spasa!

Hrvatska je nakon velike borbe ušla u osminu finala Svjetskog prvenstva u Katru! Vatreni su u posljednjem kolu prvog kruga odigrali 0:0 protiv Belgije, a takav rasplet značio je da među posljednjih 16 odlaze s drugog mjesta svoje skupine, iza Maroka koji je s 2:1 protiv Kanade završio na vrhu u grupi. Bila je to napeta utakmica s jako gustom završnicom, ali Hrvatska je izdržala sve izazove i na kraju slavila!

Kako se bližio kraj susreta, trajala je velika drama na terenu. Vatreni su u završnici utakmice jako patili, najviše je prijetio Romelu Lukaku, ali nije bilo gola koji su Belgijci tražili u svojoj borbi za prolazak dalje. Hrvatska je izdržala, bravo za Zlatka Dalića i za cijelu momčad!

Vatreni su među posljednjih 16, a u borbi za četvrtfinale dočekat će pobjednika skupine E, u kojoj su Španjolska, Njemačka, Japan i Kostarika. Hrvatska će svoju utakmicu osmine finala igrati u ponedjeljak u 16 sati po našem vremenu.

Iz prvog poluvremena najviše će se pamtiti situacija do koje je došlo u 15. minuti. Nakon što je Luka Modrić ubacio iz slobodnog udarca, došlo je do kontakta u kaznenom prostoru u kojem je Carrasco nagazio i srušio Kramarića, a engleski sudac Anthony Taylor odmah je pokazao na bijelu točku. No, stigla je intervencija iz VAR prostorije, pregledala se snimka, a nakon toga, pala je odluka da je Dejan Lovren bio u zaleđu dok je Modrić ubacivao iz ‘slobodnjaka’ – u situaciji koja je bila vrlo dvojbena.

Kako je opisao Marijo Strahonja, sudački ekspert HRT-a, suci tu nisu imali presudnu riječ, već pregled koji nude kamere i snimke, a one su pokazale da je Lovren bio u minimalnom zaleđu.

Prije tog spornog trenutka, Hrvatska je već na početku utakmice zaprijetila udarcem Ivana Perišića, a Belgija je svoju prvu opasnu akciju imala u 11. minuti kada je Carrasco bio blokiran u kaznenom prostoru. Belgijci su tada ‘pokazali zube’, a zaprijetili su i dvije minute potom. Mertens je pucao neprecizno u kontri njegove momčadi, na kraju akcije u kojoj ga je pronašao De Bruyne.

Desetak minuta do kraja prvog poluvremena, Ivan Perišić je s dva sjajna uklizavanja zaustavio opasnu akciju Belgijaca, a na novu jaku Hrvatsku prijetnju moralo se čekati do sudačke nadoknade na kraju prvog dijela. Perišić prvo nije zahvatio loptu glavom onako kako je htio, dok je u nastavku akcije Josip Juranović pokušao volejem, ali taj udarac prošao je bez preciznosti.

Rano u drugom dijelu, Belgijci su dva puta zaprijetili ubacivanjima Kevina de Bruynea prema Romelu Lukakuu, koji je ušao na početku drugog poluvremena. U prvoj akciji Gvardiol je izbio loptu u korner, dok je u drugoj Lukaku pucao glavom, a Dominik Livaković bio je na pravom mjestu i pokupio je loptu.

Hrvatska je svoju prvu šansu u drugih 45 minuta imala opasnim udarcem Matea Kovačića nakon što ga je pronašao Gvardiol. Kovačić je malo unutar 16-erca pucao pod gredu, a Courtois je na belgijskom golu odbio loptu u korner.

Belgijski golman bio je na novim ozbiljnim iskušenjima u 54. minuti. Prvo je obranio Brozovićev prizemni udarac s ruba kaznenog prostora, a nedugo potom, zaustavio je i Modrićev pokušaj u Courtoisov bliži kut s desne strane 16-erca. Vatreni su time podignuli atmosferu na tribinama, nedugo potom čula se i hrvatska navijačka pjesma…

U 60. i 62. minuti bilo je jako opasno za Vatrene. Lukaku je iz blizine pogodio stativu nakon akcije u kojoj je De Bruyne pronašao Carrasca, a Carrascov udarac iz blizine donio je Livakovićevu odbijenu koptu. Dvije minute potom, Lukaku je glavom iz blizine prebacio gol nakon što ga je De Bruyne pronašao centaršutom koji se dogodio nakon što je De Bruyneu lopta već bila pobjegla u gol-aut. To nije bilo dosuđeno, ali možda bi bilo da je pao gol, nakon čega bi intervenirao VAR.

Hrvatska je do svojeg novog udarca stigla u 68. minuti. Modrić je pucao na ulasku u 16-erac, ali nije najbolje zahvatio loptu koja je završila u rukama sigurnog Courtoisa.

HRVATSKA – BELGIJA 0:0

90’+4 – Kraj, Hrvatska je u osmini finala – BRAVO, VATRENI!!!

U 78. minuti stigla je nova opasna akcija Vatrenih. Perišić je povukao loptu i išao je prema 16-ercu, ali malo je previše oklijevao u dodavanju ili pokušaju šuta u situaciji u kojoj se otvarala prijetnja za belgijski gol. Na koncu, sve je zaustavila protivnička obrana, Perišić nije uspio zadržati loptu.

U 87. minuti ponovno je opasno živjela hrvatska obrana. Meunier je pucao s desne strane kaznenog prostora, lopta je došla do Lukakua koji je nije očekivao, a nakon svega, sve je završilo gol-autom u situaciji u kojoj Livaković ne bi mogao puno da je Lukaku sve usmjerio u okvir gola.

Drama se odvijala i u sudačkoj nadoknadi. Lukaku je prvo promašio iz blizine nakon što je belgijski centaršut prešao preko Lovrenove glave i ravno do belgijskog napadača, a potom, Joško Gvardiol je sjajnom intervencijom u dvoboju izbio loptu upravo ispred Lukakua koji je ponovno bio u opasnoj situaciji za Vatrene.

Bilo je nevjerojatno napeto, ali tu je veliko slavlje – Hrvatska se može početi zagrijavati za osminu finala!

HRVATSKA: Livaković – Juranović, Lovren, Gvardiol, Sosa – Modrić, Brozović, Kovačić – Kramarić, Livaja, Perišić

BELGIJA: Courtois – Dendoncker, Alderweireld, Vertonghen  – Meunier, Witsel, De Bruyne, Castagne – Trossard, Mertens, Carrasco

* Isti sastav kao i za Kanađane! Za neke je to iznenađenje, očekivali su i zazivali Budimira, možda i Petkovića, ali Livaja je ostao prvi izbor izbornika. Očekivano, zapravo! Nek se ponovi Kanada, idemo Hrvatska!

Zagrijava se atmosfera u Katru, ali i u hrvatskih gradovima u kojima će se utakmice pratiti i na otvorenom, ali i s okupljanjima u kafićima gdje je ipak toplije. Svi se nadaju da će oko 18 sati doći slavlje.

“Bit će to, nadam se, sjajna utakmica s naše strane. Moramo ponoviti agresiju, čvrstinu i borbenost kakvu smo imali protiv Kanade. Bit će teže jer igramo protiv jače reprezentacije, ali znamo naš cilj, prolazak dalje, a imamo kvalitetu i ambiciju da možemo više”, rekao je Dalić u programu HRT-a, pred kamerama HTV-a, najavljujući izazov protiv Belgije.

“Veseli nas dobra utakmica koja je bila, dobar pristup koji je bio, to se mora ponoviti”, dodao je hrvatski izbornik, priželjkujući nastup kakav su Vatreni imali protiv Kanade.

Dalić nije mijenjao u odnosu na prvih 11 u drugom kolu, što je i naznačio na konferenciji za novinare dan uoči utakmice protiv Belgije. Izbornikove riječi tada su bile da nema razloga previše dirati početnih 11, a kako se pokazalo, početni sastav nije dirao uopće u usporedbi sa startnim sastavom protiv Kanađana.

Na drugoj strani, Roberto Martinez priredio je iznenađenja. Nema Edena Hazarda, dugogodišnjeg vođe belgijske reprezentacije. Hazard počinje na klupi, a u prvih 11 nema niti igrača koji je figurirao za vrh napada.

Očekivalo se da bi se mogao vratiti oporavljenik Romelu Lukaku, a ako toga ne bude, predviđanje je bilo da će u prvih 11 biti Michy Batshuayi. Ipak, u startnom sastavu nema ni jednog ni drugog, a Belgija počinje bez klasične, robusne ‘špice’, s predviđenom napadačkom trojkom u kojoj bi prijetili Trossard, Mertens i Carrasco.

Velika prijetnja je i za leđima, u građenju igre i u završnici u kojoj Belgijci očekuju puno od Kevina de Bruynea, glavne zvijezde svoje momčadi uz golmana Thibauta Courtouisa, jakog aduta na vratima.

Nešto drugačije u momčadi koju vodi Roberto Martinez bilo je očekivano s obzirom na dosadašnje nastupe na SP-u. Podsjetimo, Belgija nije bila dobra u prvom kolu protiv Kanade, unatoč pobjedi s 1:0 u toj utakmici, a potom je stiglo razočaravajući nastup u porazu s 2:0 u korist Maroka u drugom kolu. Ipak, da će Martinez promijeniti baš ovoliko u svojih prvih 11 – to dolazi kao iznenađenje uzimajući u obzir da nema Hazarda, Lukakua i Batshuayija.

Danas na Ahmad bin Ali Stadionu s početkom od 16 sati igra se još jedna odlučujuća, zar nisu sve takve, utakmica za Hrvatsku u kojoj će se direktno sučeliti s Belgijom, drugom reprezentacijom svijeta, za prolaz u osminu finala Svjetskog prvenstva.

Vatreni su u odličnom položaju, ovise samo o njihovoj izvedbi protiv Belgije, no u istom su košu i naši suparnici, koji moraju igrati na pobjedu, jer nitko ne želi ovisiti o rezultatima drugih reprezentacija.

Ozračje u svlačionicama je dijametralno suprotno, Hrvatska je na valu pozitive nakon visoke pobjede protiv Kanade, dok Belgijci od početka SP-a nimalo ne naliče na broj dva na FIFA-inoj ljestvici, a svlačionicu im prožimaju razni skandali.

Hrvati napadaju

No sve to treba ostaviti iza sebe, koncentracija Vatrenih će biti samo na tome kako zabiti gol do dva više od suparnika, a o tome je govorio i izbornik Dalić.

“Gospodin Martinez je s Belgijom došao do 1. mjesta na FIFA ljestvici. To može napraviti samo sjajan stručnjak i čovjek. Ne smijemo se opustiti. Igramo protiv sjajne reprezentacije, oni će se znati postaviti protiv nas. Imamo svoju kvalitetu i vjeru i ne smijemo od toga odustati. Tu su De Bruyne, Lukaku i Hazard, bit će to teška borba. Neće nas zavarati pila naopako. Čekamo najbolju Belgiju, i naši su igrači spremni, idemo spremni u taj rat”, izjavio je Zlatko na konferenciji za novinare.