HRVATSKA RAZVALILA SENZACIJU PRVENSTVA! Kakva lekcija Kauboja, baš ovo nam je trebalo nakon šoka

Hrvatska se nije dala iznenaditi, u rukama je prva pobjeda na Svjetskom prvenstvu rukometaša u skupini u Jonkopingu! Kauboji su u drugom kolu prvog kruga s 40:22 nadigrali Amerikance koji su bili u egalu samo u ranoj fazi utakmice, prije nego je sve krenulo u očekivanom smjeru.

SAD je u prvom kolu napravio veliku stvar pobjedom nad Marokom, ići će u drugi krug ako Hrvatska ne podbaci protiv Marokanaca, ali ovog puta nije mogao puno. Razlika u kvaliteti je prevelika, Kauboji su

Hrvatska se riješila svih briga već do poluvremena, s +10 na semaforu nakon prvih 30 minuta. U tom bijegu do 20:10, prvi nalet koji je slomio Amerikance dogodio se serijom od šest golova Kauboja između 10. i 13. minute, za odmak do 11:5, što je pokazalo kako stoje stvari u ovom dvoboju.

Croatia vs USA, IHF 2023 Men’s World Championship – POLAND, SWEDEN, Gotheneburg, 15.01.2023., Mandatory Credit © Jozo Cabraja / kolektiff

Prije toga, dogodile su se minute koje su bile zabrinjavajuće za izbornika Hrvoja Horvata i momčad s obzirom na to da su Amerikanci u prvih 10-ak minuta zabijali nekako prelagano. Ipak, u drugom dijelu prvog poluvremena krenule su i obrane Dine Slavića na hrvatskom golu, a s njima, prednost je nastavila rasti kako se bližio predah na poluvremenu.

U završnici prvog dijela došlo se i do okruglih 10 razlike, što je donijelo Kaubojima olakšanje nakon što je početak utakmice bio dosta težak. Slavić je proradio, a u napadu, važnu ulogu imao je Josip Šarac koji je prvu utakmicu pratio s tribina. Protiv Amerikanaca je u prvih 30 minuta imao četiri gola bez promašaja.

U drugom dijelu ostalo je samo pitanje s koliko će sve završiti. U jednom trenutku, 20-ak minuta do kraja, zabrinutost je izazvalo što je Šarac ostao ležati nakon jednog duela. Podignuo se i kasnije na nekoliko minuta vratio u igru, što je odlična vijest uoči nastavka puta na kojem će Kaubojima trebati sve raspoložive snage.

U dolasku do pobjede nad Amerikancima, Igor Karačić imao je osam golova i 10 udaraca, a Josip Šarac zabio je šest golova bez promašaja. Filip Glavaš završio je s pet golova, također sa 100-postotnim učinkom. Gary Hines je sa šest golova bio najefikasniji igrač SAD-a.

Hrvatska će u trećem kolu prvog kruga u utorak igrati protiv Maroka. Termin će još jednom biti večernji, 20:30 sati, a potom će misli biti okrenute drugom krugu i skupini u Malmoeu, gdje će se nastaviti borba za četvrtfinale.

Najava utakmice

Otvaranje Svjetskog prvenstva bilo je baš jako loše za hrvatske rukometaše, poraz od devet razlike u korist Egipta donio je težak udarac, a sada je došlo vrijeme za prvu pobjedu. U drugom kolu u skupini u švedskom Jonkopingu suparnik je reprezentacija SAD-a, realno, u razmjerima na svjetskoj rukometnoj sceni, ‘patuljak’ kojeg bi Kauboji trebali svladati bez puno komplikacija.

Amerikanci možda napreduju i rastu, kako ukazuje njihova startna pobjeda protiv Maroka koja ih gotovo sigurno vodi u drugi krug, ali Hrvatska sada nema izbor. Za drugi dio natjecanja i bodove u toj fazi turnira, reprezentativci SAD-a moraju pasti nakon startnog poraza i slabog dojma, Hrvatska se mora podignuti i pokazati da nada u četvrtfinale nije potpuno promašena.

Dan prije utakmice, izbornik Hrvoje Horvat najavio je promjene protiv Amerikanaca, a utakmicu je pred novinarima najavio govoreći o glavnim protivničkim adutima.

“Mi moramo gledati sebe, moramo razbistriti glave nakon ovog”, opisao je Horvat kako stoje stvari nakon uvjerljivog startnog poraza.

“Amerikanci su dobili prvu utakmicu, na tim su krilima i pozitivno gledaju na Svjetsko prvenstvo. Imaju srednjeg i desnog vanjskog koji su prodorni, šutera na lijevom vanjskom koji je opasan i obranu koju predvodi naš Ivan Sršen”, rekao je izbornik.

Prije hrvatske utakmice, Egipat je svoj posao odradio kako se i očekivalo, s 30:19 protiv Marokanaca u drugom kolu. Egipćani će u ovoj fazi SP-a teško posrnuti, a Hrvatska im mora ostati blizu…