Hrvatska napravila veliki korak prema Euru; Majer i Kramarić slomili Latviju

Hrvatska nogometna reprezentacija pobijedila je u Rigi domaćina Latviju 2-0 (2-0) u pretposljednjem susretu skupine D kvalifikacija za odlazak na Europsko prvenstvo iduće godine

Time se Hrvatska prilično približila drugom mjestu i direktnom plasmanu u Njemačku. Prije posljednjih utakmica drugoplasirana Hrvatska ima dva boda više od trećeg Walesa i sve dvojbe rješava ako u utorak, 21. listopada, u Zagrebu svlada Armeniju. Može Hrvatska ostati druga i ako ne svlada Armeniju, ali u tom slučaju ovisi o dvoboju Velšana i Turaka.

Ogled u Rigi bio je riješen nakon samo šesnaest minuta igre jer je toliko Hrvatskoj trebalo za dva pogotka. U sedmoj minuti Lovro Majer je zabio za 1-0, a u 16. je na 2-0 povećao povratnik nakon ozljede Andrej Kramarić.

Nije dugo trebalo Hrvatskoj za pogodak u Rigi, kao i na Rujevici Latvija je opet brzo kapitulirala. U sedmoj minuti je krenula akcija od Modrića, dok je potom Ivanušec pronašao Majera koji je pogodio suprotni kut domaćih vrata za 1-0 Hrvatske.

Nastavila je Hrvatska i nakon pogotka stiskati suparnika, napadati i tražiti drugi pogodak. U 12. minuti novi je pokušaj imao Majer, dok se u 16. minuti drugi put zatresla domaća mreža. Nisu uspjeli Latvijcu raščistiti situaciju u svom šesnaestercu, a onda je Kramarić potegnuo i pogodio za 2-0.

Ozbiljnih i konkretnih 15-ak minuta bili su dovoljni hrvatskim igračima za komotno vodstvo zbog čega su potom smirili igru, makar ni takva postavka nije promijenila odnos snaga na travnjaku. Latvija je i dalje bila bezidejna.

U 33. minuti je pokušao Budimir glavom, ali neprecizno, što je bila posljednja bolja šansa Hrvatske do kraja prvog poluvremena.

Sličnom akcijom je otvoren drugi dio, opet je glavom pucao Budimir, ali ni tom se prilikom rezultat nije promijenio. „Vatreni“ su, bilo je to vidljivo od trenutka kada su poveli 2-0, odlučili rutinski i na iskustvo privesti utakmicu kraju pa ni u drugom poluvremenu nisu forsirali treći pogodak niti su nizali prave šanse.

Zaprijetio je Šutalo u 65. minuti, ali je latvijski vratar Ozols vrlo dobro intervenirao. Uslijedio je potom udarac Majera iz slobodnog udarca pa šansa Pašalića, a istovremeno na drugoj strani travnjaka hrvatski vratar Livaković bio je posve bezaposlen.

U finišu utakmice izbornik Zlatko Dalić u igru je poslao i debitante, Marca Pašalića i Martina Baturinu, a Hrvatska je u laganom ritmu sačuvala prednost i okrenula se dvoboju protiv Armenije idućeg tjedna. Mogao je premijeru u seniorskoj vrsti Marco Pašalić začiniti pogotkom, ali je u 90. minuti umjesto mreže naciljao okvir vrata.

Stanje na ljestvici prije posljednjeg kola je takvo da je Turska i dalje prva sa 16 bodova, a ta je reprezentacija i ranije osigurala prolaz na Euro.

Sada je Hrvatska ozbiljno zakoračila prema drugom mjestu i direktnom plasmanu na Euru. Ima 13 bodova, odnosno, dva boda više od Walesa uoči posljednjih utakmica. Hrvatska opet sve ima u svojim rukama i domaćom pobjedom protiv Armenije, u utorak 21. studenoga, osigurava drugo mjesto i plasman u Njemačku. Istog dana Wales pred svojim navijačima igra protiv Turske.

LATVIJA – HRVATSKA 0-2 (0-2)

• Strijelci: 0-1 Majer (7), 0-2 Kramarić (16)
  • Stadion Skonto. Sudac: Urs Schnyder (Švicarska)
  • LATVIJA: Ozols – Savalnieks, Černomordijs, Balodis, Ciganiks – Tobers, Saveljevs – Jaunzems (od 89. Jurkovskis), Ilkaunieks, Daškevičs (od 89. Zelenkovs) – Uldrikis (od 83. Krollis).
  • HRVATSKA: Livaković – Stanišić, Šutalo, Erlić, Gvardiol – Modrić (od 86. Baturina), Brozović – Majer, Kramarić (od 80. Marco Pašalić), Ivanušec (od 61. Mario Pašalić) – Budimir.