Our website use cookies to improve and personalize your experience and to display advertisements(if any). Our website may also include cookies from third parties like Google Adsense, Google Analytics, Youtube. By using the website, you consent to the use of cookies. We have updated our Privacy Policy. Please click on the button to check our Privacy Policy.

Incident u sarajevskoj katedrali: Mladići uletjeli i vikali ‘Bajram barećula’

Poglavar Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini, reis Husein Kavazović, u svojoj poruci povodom Bajrama, kritizirao je održavanje Svesrpskog sabora u Beogradu i osudio “bezobzirnost i kukavičluk svijeta” zbog nereagiranja na stradanja u Gazi.

“Ne slušajmo vođe koji pozivaju na saborovanje jer nas je ta politika sve u crno zavila”, rekao je efendija Kavazović, predvodeći središnju bajramsku svečanost u Gazi Husrev-begovoj džamiji u Sarajevu.

Podsjetimo, u Beogradu je prošlog vikenda održan Svesrpski sabor kojemu su nazočili predstavnici Srbije i srpski dužnosnici iz bosanskohercegovačkog entiteta Republike Srpske te Kosova, kao i vjerski uglednici. Na tome skupu pozvano je na očuvanje “vitalnih nacionalnih ciljeva i slobode”.

Istaknuta je neodvojivost Kosova od Srbije te privrženost Daytonskom mirovnom sporazumu za BiH, a osuđeno je svako njegovo kršenje. Čelnik Republike Srpske Milorad Dodik ponovno je izrazio inicijativu za odcjepljenje toga entiteta od Bosne i Hercegovine.

Incident u katedrali

Kavazović je takva okupljanja nazvao nastavkom “politike tribalizma i nacionalizma” koja, kako je rekao, nisu donijela ništa dobro Bosni osim masovnih grobnica. Pozvao je na suživot i suradnju među svim stanovnicima Bosne i Hercegovine.

Uputio je i poruku oko rata u Gazi, kazavši da su misli muslimana iz BiH s ljudima koji tamo stradaju. “Povijest će pamtiti bezobzirnost i kukavičluk svijeta. Poslije Bosne i Gaze zločin i nasilje izgubili su značenje”, rekao je poglavar Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini.

U glavnome gradu u nedjelju se dogodio incident u središnjoj katoličkoj katedrali Srca Isusova. Na misu u 8 sati ušla su trojica, četvorica mlađih muškaraca koji su za vrijeme propovijedi katedralnog župnika i profesora na Katoličkom bogoslovnom fakultetu, vlč. Olivera Jurišića, s podsmijehom dobacivala tradicionalnu čestitku za najveći muslimanski praznik “Bajram barećula”. Nedugo nakon toga napustili su crkvu.

Dnevno.hr

Foto : Zoran / TV Wien


Discover more from TV Wien / TV Beč

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

By Zoran

Leave a Reply

Related Posts

This website uses cookies. By continuing to use this site, you accept our use of cookies. 

Discover more from TV Wien / TV Beč

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading