Hrvatski branitelji sve su stariji ali i sve ponosniji na ostavštinu koju su 1995. godine predali svojoj zemlji, a osobito mladim naraštajima. Mnogi od njih zbog godina, bolesti i posljedica pogoršavanja bolesti uzrokovanih ranjavanjem – nisu mogli doći na današnji zagrebački mimohod.
Stoga sve svoje emocije dijele putem društvenih mreža, pa se tako nižu stotine emotivnih komentara na baš svaki detalj ove velebne ceremonije.
Iako mimohod još uvijek nije u punom zamahu, što se branitelja tiče, oni su već doživjeli najdirljiviji trenutak i to na samom početku mimohoda.
Slomila ih predaja zastave
Naime, 50 branitelja do Tuđmanova kipa u Vukovarskoj pronijelo je 25-metarsku hrvatsku zastavu, a potom su je simbolično predali kadetima Hrvatske vojske i policije, kao znak usmjeravanja obveze i odgovornosti mladih generacija vojnika koji preuzimaju ulogu vođenja hrvatske vojske i policije.
Kolona hrvatskih branitelja i veterana Domovinskog rata predvođena je 100%-tnim invalidom Domovinskog rata koji se pred njima kretao u invalidskim kolicima. Upravo predavanje zastave iz ruku heroja u ruke mladih pripadnika Hrvatske vojske izazvalo je najemotivnije statuse kod hrvatskih branitelja:
“Suza suzu goni”, kratko rezimira hrvatski heroj iz Dubrovnika, dok vukovarska braniteljica i bivša zatočenica srpskih logora piše “Steglo u grlu, a ponos do neba”…
Foto : MORH
Discover more from TV Wien / TV Beč
Subscribe to get the latest posts sent to your email.

