Nogometaši Rijeke napravili pothvat kod Kopenhagena i izborili Europsku ligu; pogledaje komičan autogol koji je presudio dvoboj u Danskoj

Nogometaši Rijeke izborili su plasman u Europsku ligu nakon što su u susretu posljednjeg pretkola na stadionu Parken pobijedili danski Kopenhagen 1:0 (1:0)

Velika noć za hrvatski klupski nogomet, jer imamo dva predstavnika u skupinama Europske lige. Prvo je svoj posao obavio Dinamo protiv estonske Flore, u utakmici u kojoj je bio izraziti favorit, a zatim je Rijeka napravila iznenađenje, jer je slavila na gostovanju u Danskoj protiv momčadi koja je prošle sezone u ovom natjecanju dogurala do četvrtfinala te ju je tamo zaustavio Manchester United i to tek u produžecima.

Osim što je Rijeka dobila još najmanje šest europskih utakmica, u klupsku blagajnu će stići i 2,9 milijuna eura, s koliko Uefa nagrađuje svaki klub za plasman u skupine, a taj iznos bit će veći sa svakom pobjedom ili remijem. Važan novac u ovim teškim vremenima…

Ključni trenutak dogodio se u 20. minuti. Kulenović je pod prekršajem ostavio loptu za Andrijaševića koji se sa centra sjurio prema golu Danaca, jedan domaći branič se poskliznuo, drugi pao preko njega, a Rijekin kapetan izašao je pred vratara, lobao ga, lopta se odbila od grede i u koljeno pogodila natrčalog Akersena koji je zatresao vlastitu mrežu.

Nakon pogotka, do kraja prvoga dijela, Rijeka je mirno držala prednost, domaći su rijetko prijetili, a i iz tih svojih pokušaja niti jednom nisu bili precizni, da bi početkom nastavka prva do prilike stigla upravo Rijeka. Ponovno se u šansi našao Andrijašević, no kada je sa 15-ak metara uputio udarac već je bio u padu, pa je Johnsson uspio nogom otkloniti prijetnju.

Ulaskom hrvatskog veznjaka Mudražije u 56. minuti (Bartolec je ušao u 67.) Kopenhagen je postao opasniji po gol Rijeke, upravo je on u 63. minuti prošao po lijevom krilu i uputio prizemni centaršut u kazneni prostor, Wind je pokušao udarcem sa 15 metara, no lopta je pogodila jednog igrača Rijeke u bloku i završila u korneru.

Vođa napada Kopenhagena Wilczek imao je dvije velike prilike u razmaku od samo dvije minute, no njegov volej sa ruba kaznenog prostora u 72. minuti prohujao je preko grede, da bi u 74. imao ‘zicer’, ali je sa 10-ak metara glavom neometan praktički dodao loptu u naručje Nevistića.

Imala je Rijeka veliku priliku potvrditi pobjedu u 87. minuti kada je ubačaj Tomečaka nekako stigao do Escovala čiji je udarac s dva metra umalo prošao kroz noge Johnssonu, no domaći je vratar ipak uspio zadržati loptu izvan gola. Samo nekoliko sekundi potom Pep Biel je mogao poravnati, no na njegov udarac požrtvovno se u blok bacio Velkovski.

Rijeka će suparnike u natjecanju po skupinama saznati u petak od 13 sati kada je u Nyonu predviđen ždrijeb. Uz Rijeku u ždrijebu će se naći i zagrebački Dinamo koji je ranije u četvrtak na svom terenu svladao estonsku Floru sa 3-1.

Izvor : Tportal.hr