Hrvatska i Luka Modrić na rasprodanom Poljudu izborili plasman na Svjetsko prvenstvo autogolom Rusa o kojem će se još drugo pričati, a zna se i ‘krivac’

Hrvatska reprezentacija u odlučujućoj utakmici kvalifikacija za plasman Svjetsko prvenstvo, na kišom natopljenom travnjaku te u sjajnoj atmosferi na rasprodanom Poljudu, pobijedila je Rusiju 1:0 te je tako izborila direktan odlazak u Katar kao prva u skupini H

I prije početka utakmice bilo je poznato kako Hrvatsku samo pobjeda vodi na Mundijal u Katar.

Isto tako je već danima poznato kako je Poljud rasprodan tako da su kapetan Luka Modrić i društvo imali podršku više od 30 tisuća gledatelja. Čak niti kiša, koja je cijelo vrijeme padala, nije uspjela pokvarila dojam. Barem se tako činilo na početku, ali do zadnjih desetak minuta poljudska kaljuža bila je prednost Rusima. A na kraju je te iste Ruse kišom natopljen te sklizak i blatnjav travnjak – jer su sami sebi zabili gol – koštao direktnog odlaska u Katar.

U prvom poluvremenu Hrvatska je od prve minute nametnula svoj ritam i pritiskala je Ruse koji su se u Split došli braniti. Ionako su gosti znali da im je bod dovoljan za direktan odlazak na Svjetsko prvenstvo koje se sljedeće godine igra u Kataru, a tako su i igrali.

U devetoj minuti Hrvatska je imala odličnu priliku kada je Juranović ubacio do Kramarića koji je pucao glavom direktno u ruskog golmana Safonova. Nešto kasnije zaprijetio je i Marcelo Brozović snažnim i preciznim udarcem lijevom nogom s više od 20 metara, ali lopta je otišla malo pored gola. Ubrzo nakon toga još jednom je zaprijetio Brozović snažnim udarcem desnom nogom, ali Safonov je obranio.

U tim trenucima Poljud je ključao i gol je visio u zraku, ali u prvih 45 minuta izabranici Zlatka Dalića nisu uspjeli zabiti gol.

U drugom poluvremenu, po teškom terenu natopljenom kišom koji je bio prepun lokvi, Hrvatska je krenula jednako žestoko, ali Perišić, Kramarić, Brozović, Pašalić, Petković i društvo – koji su opasno zaprijetili udarcima – nikako nisu uspijevali zabiti gol vrijedan vize za Katar.

Ulaskom Brune Petkovića umjesto Nikole Vlašića igra Hrvatske dobila novu dimenziju i napadač Dinama se nekoliko puta našao u dobroj šansi, ali su isto tako i Rusi iz kontre pokušali zaprijetiti jer im se otvaralo sve više prostora kako se bližio kraj utakmice.

No, pred kraj utakmice – točnije u 81. minuti – poljudska kaljuža pomogla je Hrvatskoj jer je nakon ubačaja Sose u kazneni prostor, u želji da izbaci loptu u korner, Kudrjašov je nespretno reagirao i zabija loptu u vlastitu mrežu. Krivac je naravno blatnjav i sklizav teren…

Kakav je to bio šok za Ruse! Šok od kojeg se nisu oporavili do posljednjeg sučevog zvižduka.

Nema sumnje kako će se o tom autogolu još drugo pričati. Jer Hrvatska nije uspjela zabiti gol, a ima vizu za Katar. Još jednom se izreka da ‘sreća prati hrabre’ pokazala točnom.