Hrvatska je u četvrtfinalu Svjetskog prvenstva u Katru

Hrvatska je u četvrtfinalu Svjetskog prvenstva u Katru – BRAVO, VATRENI!!! U velikoj drami, hrvatski junaci su u raspucavanju s 11 metara osigurali slavlje protiv Japana, u silno napetoj utakmici u kojoj je Dominik Livaković bio je veliki junak s tri obrane japanskih udaraca s bijele točke.

Prije odluke u raspucavanju, za Japance je u prvom poluvremenu strijelac bio Daizen Maeda, a za Hrvatsku je u drugih 45 minuta izjednačio Ivan Perišić.

Japan je u prvih 45 minuta pokazao niz svojih kvaliteta i osigurao je veliku nagradu dolaskom do vodstva nedugo prije odlaska na predah. Vatreni su se u igri jako mučili, a sve je došlo na naplatu nakon što su poslije protivničkog kornera slijedili centaršut i odbijanje lopte do Daizena Maede, koji je iz blizine zatresao mrežu za 1:0. Hrvatska obrana nije reagirala dobro, što je iskoristio 25-godišnji napadač koji je u prvom poluvremenu nekoliko puta bio meta u opasnim akcijama svoje momčadi.

Gol je bio priznat nakon što je trajala provjera s VAR prostorijom nakon mogućeg zaleđa jednog japanskog igrača. Donesena je odluka da je sve bilo čisto zbog pozicije u kojoj se našao Dejan Lovren, a presudilo je jako malo.

Hrvatska je pokazala puno problema u igri. Teško se odgovaralo na japanski pritisak i prijetnje po bokovima, ali čak i u takvom nastupu Vatrenih koji nije bio dobar, nije nedostajalo šansi da poneka lopta završi u protivničkoj mreži. Najviše će se pamtiti šanse koje su imali Ivan Perišić i Bruno Petković, ona puta s reakcijama protivničke obrane koja je sve zaustavila.

Perišić je svoju priliku imao u osmoj minuti. Nakon što je dobio dvoboj s Tomiyasuom i oduzeo mu je loptu u Japančevoj slaboj reakciji, iskusni Vatreni pucao je s lijeve strane 16-erca, ali nije uspio svladati Gondu na protivničkim vratima. Japanski golman odbio je loptu, a u nastavku akcije, Andrej Kramarić nije uspio reagirati kako je htio nakon što je bio okružen u japanskoj obrani.

Petković je bio u sjajnoj prilici u 16-ercu u 26. minuti. Nakon što ga je odličnim dodavanjem sa svoje polovice pronašao Gvardiol, slijedila je Petkovićeva reakcija koja nije bila dovoljno brza. Kasnio je s dodavanjem ili potencijalnim udarcem, a zakašnjeli pokušaj proigravanja s lijeve strane u sredinu kaznenom prostora na koncu je završio u japanskom bloku u obrani.

Prije nego se Japan veselio zbog dolaska u vodstvo, Hrvatska je mogla napraviti nešto više i u 28. minuti. Barišić je centrirao s lijeve strane, Perišić je prebacio loptu na suprotnu stranu 16-erca, a Kramarić je malo zakasnio i nije uspio stići do udarca u blizini gola.

Rano u drugom dijelu Hrvatska je tražila penal nakon što je u čvrstom dvoboju u kaznenom prostoru pao Bruno Petković, djelovalo je da je tu bilo kontakta, ali po procjeni suca Elfatha, ne dovoljno jakog da bi pokazao na bijelu točku.

Vatreni su se nakon te situacije bunili, ali ubrzo potom, stiglo je i veliko slavlje. Dejan Lovren je izvrsnim ubacivanjem pronašao Perišića, a Ivan je pokazao svoju klasu odličnim udarcem glavom nakon kojeg Gonda nije mogao puno na golu Japanaca.

Japanci su ubrzo imali udarac Enda koji je ispod grede izvukao Dominik Livaković, a na drugoj strani, ‘sijevnulo’ je nekoliko šansi Vatrenih koji su se jako podignuli nakon zabijenog gola. U 59. minuti japanska obrana je jedva zaustavila Perišićev nalet s lijeve strane prema sredini 16-erca, ubrzo je svoju klasu pokazao i Luka Modrić ‘bombom’ malo izvan 16-erca koju je Gonda odbio u korner, a u 66. minuti Ante Budimir nije dobro pucao glavom nedugo nakon što ga je Dalić uveo u igru umjesto Petkovića.

Hrvatska je ponovno zaprijetila u 77. minuti. Perišić je u svojem novom opasnom prodoru pucao s ruba 16-erca, a udarac u okvir gola je u bloku spriječio Tomiyasu koji je odbio loptu u korner. Nakon toga više nije bilo velikih prijetnji za golmane, tek s manjom opasnošću za Japance nakon što je Mario Pašalić u 86. minuti probao glavom, ali nije bio precizan. Odluka je bila odgođena za produžetke.

U prvih 15 minuta produžetaka najozbiljnije je zaprijetio Mitoma, koji je u 105. nakon japanske kontre pucao s ruba kaznenog prostora, ali Livaković je bio na pravom mjestu i odbio je loptu u situaciji u kojoj je djelovalo jako opasno za Vatrene. U nastavku produžetaka Dalić je uveo u igru Livaju i Oršića umjesto Budimira i Perišića, a akcija na terenu donijela je nekoliko ubacivanja bez većih prijetnji za golmane.

Najopasnije je bilo na isteku 120. minute, nedugo prije nego je sudac Elfath označio da odlučuju udarci s bijele točke. Lovro Majer pucao je s ruba 16-erca, ali nije bio dovoljno precizan, otišlo je pokraj gola.